Nerez ocel

Nejčastěji používané materiály a povrchové úpravy.

MATERIÁL AISI 304
Austenitická, chromniklová ocel 18/10, která je z důvodu svého nízkeho obsahu uhlíku po svařování u síly plechu do 6 mm odolná proti mezikrystalické korozi i bez dodatečné tepelné úpravy. Tato ocel je schválena pro teplotní namáhaní do 300°C. Při vyšších pracovních teplotách by se měla používat titanem stabilizovaná ocel AISI 321. Svařitelnost elekrickým obloukem je dobrá při použití všech metod svařování. Nelze použít svařování plamenem.
Ocel je dobře leštitelná a obvzlášť dobře tvárná hlubokým tažením, ohraňováním, zakružováním atd.
Při obrábění je třeba z důvodu sklonu ke zpevňování za studena vždy pracovat s ostře nabroušenými nástroji z vysoce legované rychlořezné oceli nebo nástroji ze slinutých karbidů.
Použití:Ocel je odolná proti vodě, vodní páře, vlhkosti vzduchu, jedlým kyselinám i slabým organickým a anorganickým kyselinám a má velmi rozličné možnosti použití jako např. v potravinářském průmyslu, při výrobě napojů, v mlékárenském, pivovarnickém a v architektuře, v oblasti stavby motorových vozidel, pro předměty a přístroje pro domácnost, pro chirurgické nástroje, při stavbě výčepů a kuchyní, u sanitárních zařízení, pro šperky a umělecké předměty.

MATERIÁL AISI 316
Austenitická, kyselinovzdorná chromniklmolybdenová ocel, jíž je v důsledku zvýšeného obsahu molybdenu propůjčena zvýšená odolnost proti korozi. Především je zabráněno vzniku rizika hluboké místní koroze. Z důvodu malého obsahu uhlíku je ocel po svařování u síly plechu do 6 mm odolná proti mezikrystalické korozi i bez dodatečné tepelné úpravy. Je schválena pro teplotní namáhání do 300°C.
Materiál je svařitelný. Ocel je velmi dobře leštitelná a má velmi dobrou tvárnost hlubokým tažením, ohraňováním, zakružováním atd.
Při obrábění je třeba z důvodu sklonu ke zpevnění za studena vždy pracovat s ostře nabroušenými nástroji z vysoce legované rychlořezní oceli nebo nástroji ze slinutých karbidů. Obrobitelnost je srovnatelná s legovanými ocelemi ke zušlechťování a nezpůsobuje žádné zvlaštní problémy.
Použití: Ocel lze používat všude tam, kde jsou konstrukční díly, přístroje a nástroje, které mají vykazovat střední pevnost, vystaveny působení vody, vodní páry a vlhkosti vzduchu. Uplatnění nachází ve strojírenství, při stavbě turbín, stavbě čerpadel, pro armatury, domácí přístroje, sportovní nářadí, lékařské a chirurgické nástroje adt.

MATERIÁL AISI 316L
Austenitická, kyselinovzdorná chromniklmolybdenová ocel s obsahem uhlíku do 0,03%. Je vysoce odolná proti kyselinám a především dobře odolné proti korozi, má mírný sklon k důlkové korozi způsobených pnutím v roztocích s obsahem chlóru. Ocel lze velmi dobře svařovat. Po svařování není třeba provádět žádnou tepelnou úpravu, i po svařování si ocel zachovává svou vysokou odolnost proti mezikrystalické korozi. Materiál AISI 316L se dále vyznačuje velmi dobrou leštitelností (leštění do zrcadlového lesku) a obvzlášť dobrou tvárností (ohýbání, zakružování, hluboké tažení, lisování atd.).
Použití: Tato ocel se používá pro konstrukční díly, přístroje a aparáty chemického průmyslu s vysokým chemickým namáháním, především při přítomnosti chloridů.
Dalšími typickými oblastmi použití jsou zařízení na úpravu teplé vody a konstrukční díly, které přicházejí do kontaktu s mořskou vodou.

Povrchové úpravy

Nabízíme několik povrchových úprav nerezových ocelí

Brus – broušený povrch ruzných stupňů hrubosti, povrch je matný a se znatelnými rýhami dle použitého brusného materiálu.

Kartáč – kartáčovaný povrch má velmi jemnou vlasovou strukturu, povrch je matný a hladký bez rýh.

Lesk – leštěný povrch, možný i vysoký – zrcadlový lesk.

Pískování – otryskání povrchu abrazivem, povrch je matný a drsný – struktura jemného smirkového plátna.

Balotinování – otryskání povrchu skleněným (keramickým) granulátem, povrch je matný a hladký – struktura pomerančové kůry

Komentáře nejsou povoleny.